Jovibarba globifera ssp. globiferaBotanika střední Evropy.Cestou na Hazmburk
 Lokality netřeskovce :  
 Fytochoriony :  
Studijní plocha - louka (SPL Otradov 2013 - 2015)Biomonitoring SPL První strana Předchozí strana Následující strana Poslední strana (5/10)

LEDEN 2014

     Leden roku 2014 nám ukázal dva zcela odlišné průběhy počasí. Zatímco v jeho první části převládalo teplé počasí navazující na dlouhodobý teplý závěr roku, kdy teploty pod nulu klesaly jen velmi sporadicky a převládalo na leden nadprůměrně teplé počasí, které dokázalo během nejteplejších dní i v tuto zimní dobu vylákat včely z úlů (vegetace, která ani koncem roku neprošla významnějšími mrazy byla stále zelená). Naopak ve svém závěru pak leden předvedl již typičtější průběh s ledem, sněhem a mírnějším mrazem, který situaci vrátil do stavu odpovídajícímu probíhajícímu ročnímu období. Podobný průběh sice vypadá na první pohled jako náhlá změna stavu, přírodní vegetace na SPL, jako i jinde v oblasti však tímto nebyla nijak výrazně poškozena. Nutno podotknout, že podobné teplejší ne zcela typické průběhy zim se v posledních letech v oblasti objevují stále častěji, letošní průběh však patřil k nejteplejším za mnoho posledních let.

Foto:
a-d/ netypicky aktivní vegetace na počátku ledna na SPL (konec předchozího roku v podstatě nepřinesl žádné dlouhodobější mrazivé dny ani sníh), e-f/ stav vody v oblasti je nižší, z podsvahového prameniště již delší čas nepřitéká do komor nic, kanál je ale plný, z lesního prameniště však voda plynule přitéká až do prostoru SPL, g-h/ uprostřed ledna se začaly objevovat první mrazíky, které však slunce přes den rychle potlačilo, ch/ v této době byl na SPL, prvně za dobu monitoringu, zaznamenán výskyt krtka obecného (Talpa europea), kterému teplejší zima, resp. nezmrzlá půda, umožňuje vytvářet krtiny, v širší oblasti okolo SPL je jeho výskyt na loukách mnohem hojnější, i-j/ v neolistěných křovinách lze v tuto dobu nalézt ptačí hnízda (křoviny, ale i prýty ostružiníku jsou v době hnízdění využívány), k-m/ mrazíky, ikdyž zpočátku jen částečně, přeci jen již způsobují zamrzání kanálů a vodních ploch, n-r/ na závěr ledna pak přišla zima se sněhem, ledem a trvalejšími mrazovými teplotami, s/ za sněhu se na SPL objevuje mnoho stop, což svědčí o hojném pohybu zvěře, přes SPL vedou zvířecí stezky, které kopírují nejsnáze průchozí směry do okolních křovin - nejvíce zaznamenán srnec obecný (Capreolus capreolus), prasata divoká (Sus scrofa), která tudy pouze prochází, liška obecná (Vulpes vulpes) zaznamenány stopy i značkování, v lednu pozorován v křovinách i zajíc polní (Lepus europaeus), okolní porosty olší hojně navštěvuje zpěvné ptactvo, které se živí semeny z plodů


Leden 2014Leden 2014Leden 2014Leden 2014
Leden 2014Leden 2014Leden 2014Leden 2014
Leden 2014Leden 2014Leden 2014Leden 2014
Leden 2014Leden 2014Leden 2014Leden 2014
Leden 2014Leden 2014Leden 2014Leden 2014

Práce: Na počátku ledna, v teplejším období, byl odstraněn (vyřezán) pás porostu ostružiníku o šíři 3-4 m (viz foto o/ výše), přímo sousedící s vyčištěnou plochou louky, v následném období bude v odstraňování pokračováno až do výsledku loňského stavu (tehdy se ostružiník pouze vyřezal a narušila se plocha, která však během sezóny opět zcela zarostla výmladky), aby nedocházelo v budoucnu již k opětovnému zarůstání, budou v pozdějším období vyryty i kořenové části. Porosty ostružiníku budou udrženy v prostoru SPL jen v malém rozsahu (podpora tohoto specifického stanoviště), ale i ten bude v rámci zamezení nadměrného rozrůstání omezován (vyřezáváním v období vegetačního klidu).

ÚNOR 2014

     Počátek února zahájilo chladnější zimní počasí. Sněhu bylo však jen velmi málo, převládala spíše námraza a ledovka, což způsobuje v letošním předjaří větší vodní deficit a nedochází k naplňování podsvahového prameniště, které defacto na konci období zcela vysychá. Stav lesního prameniště je naproti tomu uspokojivý, voda pouze s několika přerušeními, povětšinou způsobenými zamrznutím či lokálním zanesením koryta, protéká až do horní části SPL. Od druhé dekády února opět přichází teplé, suché počasí, které odstraní zbytky sněhu a zcela uvolní zmrzlou půdu. V tomto již teplém období byl vyřezán porost ostružiníku až na úroveň loňského stavu. Koncem února běžně v oblasti rozkvétají lísky (Corylus avellana), jehnědy byly potvrzeny i na keři rostoucím v severní části SPL. Teplé počasí bez sněhu již v únoru podporuje více nárůst některých bylin ve sterilní fázi vývoje (česnek, svízel (Galium album), ptačinec (Stellaria graminea), trávy). Prvním dnem, kdy se objevili mravenci travní (Formica pratensis) na mraveništi v letošním roce, byl 23.únor (slunný, teplý den). Zároveň byli zjištěni i v novém rozestavěném mraveništi, aktuálně jsou tedy na ploše SPL mraveniště tohoto druhu dvě (další 3 kupy mravenišť osídluje jiný druh nebo zatím nebylo potvrzeno aktuální osídlení). (pozn.: 07/2014 při kosení zjištěna přítomnost mnoha 'drnových' mravenišť, druh Formica pratensis na SPL aktuálně zjištěn již ve 3 kupách)

Foto:
a/ ledovkou pokryté louky v oblasti nad SPL, b/ sněhu bylo v letošní zimě velmi málo, c/ maximální sněhová pokrývka na SPL za celou zimu 2013/2014, d/ zasněžení bylo jen mírné a vydrželo jen pár dní, e/ zasněžené mraveniště, f/ porost ostružiníku v centrální části SPL byl v teplé části období vyřezán na loňskou úroveň, g/ na ploše SPL se ani v teplém únoru ještě vegetace příliš nerozvíjí, převažuje stařina, h/ jehnědy lísky (Corylus avellana), ch/ česnek (Allium sp.) je častý na vegetací nepokrytých místech, i/ první aktivita mravenců na povrchu mraveniště v 2.dekádě února, j/ nově vznikající mraveniště (bylo založeno již v minulém roce), k/ bližší záběr na obyvatele - Formica pratensis, nově budovaného mraveniště


Únor 2014Únor 2014Únor 2014Únor 2014
Únor 2014Únor 2014Únor 2014Únor 2014
Únor 2014Únor 2014Únor 2014Únor 2014

BŘEZEN 2014

     Březnové počasí přineslo již teplejší jarní počasí, příznivé pro vegetaci. Častější srážky měly větší vliv na růst trávy, objevily se první květy a více aktivních živočichů. V okolních lužních porostech se vyskytuje na několika místech zplaněle sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Na to, že jde s největší pravděpodobností o splavené rostliny ze zahrad výše nasvědčuje, krom výskytu ryze kulturních druhů jako narcisu žlutého (Narcissus pseudonarcissus) i jejich zde typický výskyt pouze v izolovaných trsech (ojediněle jsou i velmi početné s více než stovkou rostlin), které se početně zmnožují dceřinnými cibulkami avšak jen na původně obsazeném místě. Ze 4 takových prostorově oddělených mikrolokalit bylo odebráno na 60 drobných dceřiných cibulek a koncem druhé dekády března vysazeno na vytypované vhodné místo na SPL do 24 jednotek až malých trsů. Místo bylo vybráno pod javory kleny (Acer pseudoplatanus), které je zjara prosvětlené, přes léto pak spíše zastíněné, půda humóznější a vlhčí než prostory otevřené. Prostor byl před výsadbou prosvětlen od hustějších křovin a větví, aby lépe splňoval potřeby rostlin. Také v prostoru zaplavované části louky byl zaznamenán vývoj loni přeneseného prstnatce májového (Dactylorhiza majalis). Bohužel pro pozorování však koncem března přišly trochu silnější srážky, které vyplavily z lesního prameniště do prostoru SPL větší množství minerálně bohatého bahna, které vyvíjející se prstnatec zcela zaplavilo, jeho nadzemní vývoj byl tímto pro letošní sezónu ukončen (na sledovaném místě pak již letos nenarostl, další prstnatce letos v katastru nebyly zaznamenány). Z pozorování živočichů stojí za zmínku houfování/slunění trávních mravenců (Formica pratensis) na vrcholu mraveniště, velmi využívají teplých jarních paprsků, kdy v počáteční době roku je mraveniště ještě nezastíněné okolní luční vegetací. Z podkamenů, ze kterých vytéká lesní potůček zavodňující část SPL, tedy přímo z pramene, vylézají skokani hnědí (Rana temporaria), kteří tam trávily čas během zimního období.

Foto:
a-d/ luční porost na SPL v předjaří, e-h/ během března nejdříve nastupuje stále více nová jarní tráva a časné byliny, v samém závěru období se pak i na keřích objeví mladé listoví, ch-i/ introdukce sněženky (Galanthus nivalis), j-k/ první květy na SPL patří lísce (Corylus avellana) a sasance hajní (Anemone nemorosa), l-o/ lesní prameniště zjara vrchní levou část SPL bohatě zásobuje vodou, při intenzivnějším dešti i minerálním bahnem, které obsahuje dost písku, p-q/ mravenci (Formica pratensis) na SPL, r-s/ skokan (Rana temporaria) po zimování na lesním prameništi


Březen 2014Březen 2014Březen 2014Březen 2014
Březen 2014Březen 2014Březen 2014Březen 2014
Březen 2014Březen 2014Březen 2014Březen 2014
Březen 2014Březen 2014Březen 2014Březen 2014
Březen 2014Březen 2014Březen 2014Březen 2014

Pokračování článku na dalších stranách: První strana Předchozí strana Následující strana Poslední strana

Valid HTML 4.01 Transitional


© ROOT, 2011 - 2018

Ověřit CSS!